» Haim Gidon

Grand Master Haim Gidon – szef systemu Krav Maga

Haim Gidon jest Grandmaster’em oraz Prezydentem Israeli Krav Maga Association i naucza Krav Maga od 1977 r., tj. od kiedy założył pierwszą cywilną szkolę. W 1996 r otrzymał 8 dan od Imi Lichtenfelda (hebr. Imi Sde-Or), założyciela IKMA i twórcy systemu Krav Maga. Został uznany przez Imiego swoim następcą. Jest jedyną osobą uprawnioną do nadawania czarnych pasów.

Haim Gidon (10 dan i Prezydent IKMA) był członkiem pierwszych zajęć Krav Maga prowadzonych przez założyciela Imi Lichtenfeld na początku lat 60-tych.

Biografia

Haim walczył jako żołnież w trzech wojnach: Six Day War , War of Attrition, Yom Kippur War. Przed 1967 r. Haim wznowił swoją zawodową karierę boksu i postanowił dowiedzieć się więcej na temat zasad krav maga, których nauczył się w wojsku.

W 1978 r. Haim Gidon wraz z kilkoma innymi top instruktorami pomógł Imi’emu założyć Israeli Krav Maga Association (IKMA), której jest obecnie Prezydentem.
W 1991 r Imi Lichtenfeld wyznaczył Haima Gidona jako osobę odpowiedzialną za przekazywanie i weryfikację wiedzy wszystkich instruktorów i czarnych pasów IKMA , a w 1994 roku Imi wyznacza Haima Gidona jako swojego następcę.

Zobacz oświadczenie Imi’ego, iż Haim Gidon powinien nadzorować i być obecny przy wszystkich nadaniach pasów począwszy od brązowego do najwyższych mistrzowskich.

W 1995 r Podczas ceremonii IKMA, Imi Lichtenfeld osobiście uhonorował Haima Gidona 8 stopniem mistrzowskim czarnego pasa (8 DAN) i publicznie uznał go za swojego następcę. Haim Gidon jest najwyżej utytułowanym instruktorem krav maga na świecie. Jest wybranym przez Imi Lichtenfelda oraz Walne Zgromadzenie IKMA sukcesorem systemu. (zobacz film i dokumenty – materiał źródłowy www.kravmagaisraeli.com)

Zobacz oświadczenie twórcy systemu Imi’ego potwierdzone notarialnie dotyczące nadanych najwyższych pasów (6 DAN i wyżej), które Imi nadał uczniom szkolonym przez siebie.

Zobacz również rys historyczny organizacji krav maga na swiecie.

Kontynuator myśli

Wielki Mistrz Gidon był najlepszym studentem Imi’ego Lichtenfeld’a przez 28 lat. Podczas tego okresu, Haim Gidon aktywnie uczestniczył w działaniach i zajmował kluczowe pozycje w Izraelskim Stowarzyszeniu Krav Maga (jako współzałożyciel Stowarzyszenia, członek zarządu, Professional Committee, Ranks Committee i przewodniczący Stowarzyszenia) oraz był odpowiedzialny za wprowadzanie zmian do systemu Krav-Maga od poziomu początkującego (żółty pas) do bardzo wysokich stopni mistrzowskich (czarny pas 5-ty DAN).

Imi do konca swego życia aktywnie nadzorował i aprobował wszystkie zmiany wprowadzone do systemu przez Haima Gidona.

Haim Gidon, będąc pod wpływem inspiracji twórcy Israeli Krav Maga – Imiego Lichtenfelda -dalej udoskonala i ulepsza system, poprzez rozwijanie nowych technik i taktyk walki w zakresie samoobrony, zmodyfikowanych obron przed bronią, face to face combat, unikania zagrożeń, Retzef, uderzeń, walki nożem, broni palnej, walki w parterze, oraz dodając innowacyjne metody nauczania.

Profesjonalny zakres szkoleniowy IKMA jest ciągle udoskonalany. Zawarty jest w podręczniku i materiałach metodycznych obejmujących programy treningowe od żółtego pasa po wysokie pasy seniorskie.

Jako współzałożyciel oraz Prezydent IKMA Haim Gidon od 30 lat uczy Izraelską Policję, służby bezpieczeństwa i agencje wojskowe taktyk obronnych w systemie Israeli Krav Maga. Przez te lata przeszkolił całą generację osób ćwiczących system. Jego niektórzy studenci, jako senior instruktorzy, uczą w Izraelu i poza jego granicą w szkołach, klubach, ośrodkach sportowo-kulturalnych oraz służbach mundurowych. Szkolą cywili, wojsko, agencje bezpieczeństwa oraz policjantów min.: w Londynie, Kanadzie, Francji, NUSA, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Holandii i in.

28 lutego 1998 r., Haim Gidon został wybrany przez walne zebranie Wielkim Mistrzem (Grand Master) oraz dożywotnim prezydentem Izraelskiego Stowarzyszenia Krav Maga.

Od śmierci Imi’ego, zgodnie z jego wolą, Haim Gidon kieruje Izraelskim Stowarzyszeniem Krav Maga. Jest uznanym następcą Imi’ego i Wielkim Mistrzem (Grand Master) systemu Israeli Krav Maga, systemu stworzonego i rozwijanego przez Imi Lichtenfeld’a.